pozyczka

Zajecia z ECZ

czytamy2016

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI

pasowanie2016

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem."

Kornel Makuszyński

      Dnia 25 maja 2016r. odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki uczniów klasy pierwszej.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z bibliotek, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania a także wdrażanie uczniów do szanowania książek. W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Zazwyczaj uroczystość ta odbywa się w maju, kiedy uczniowie znają już cały alfabet.

Uczniowie naszej szkoły systematycznie uczestniczą w zajęciach organizowanych przez bibliotekarkę, Panią Agnieszkę Bryzik. Biblioteka jest im doskonale znana. Pierwszaki zostały zapoznane z regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna, w wykonaniu uczniów klasy IV pt: „Świat bajek”. Śpiewano piosenki o Kaczce Dziwaczce, przedstawiono prośby Książki. Dzieci podziwiały Kota w butach, Pytalskiego, wróżkę oraz dwóch Krasnali. Dzieci przebrane za Książki prosiły, aby uczniowie zawsze pamiętali, że książeczki trzeba szanować.

Uczniowie klasy pierwszej odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności wychowawczyni Pani Małgorzaty Kocjan złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonała Królowa Książka oraz Pani Agnieszka Bryzik.

Nasi nowi czytelnicy otrzymali zakładki do książki, misie, odblaskowe opaski a pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.

Pierwszaki przez cały rok wykonywały album z literkami. Zorganizowano wystawę tych albumów. Pozostali uczniowie podziwiali pomysłowość i różnorodność wykonanych prac.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Czytamy dzieciom

Głośne czytanie to doskonały sposób okazania dziecku miłości(…) Czytając dziecku zaspokajamy wszystkie jego potrzeby emocjonalne - psychiczne, umysłowe i moralne – dając mu wiarę w siebie oraz narzędzia sukcesu na całe życie.

                          (Na podstawie książki Rossa Cambella „ Sztuka zrozumienia czyli jak naprawdę kochać dziecko”)

 Mając te słowa na uwadze biblioteka w Braciejówce czynnie włączyła się w akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. Przez trzy dni bibliotekę odwiedziły cztery grupy dzieci (72 osoby). Bajki i opowiadania czytały dzieciom :

  • Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Braciejówce – Beata Furman
  • Pani Dyrektor Przedszkola w Braciejówce – Halina Klich
  • Nauczyciel języka polskiego – Pani Iwona Czopek
  • Uczennica klasy V – Amelia Bryzik

pasowanie11