pozyczka

,, Mała chmurka w krainie śniegu”

      Uczniowie z klasy III zakończyli właśnie realizację zadań z II modułu zimowego „Mała chmurka w krainie śniegu”. Zadania wynikały z realizowanej w bieżącym roku szkolnym innowacji pedagogicznej „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”.

Spośród wielu propozycji czytelniczych podanych przez wychowawcę, uczniowie klasy III wybrali do II modułu książkę Cz. Centkiewicza pt. „Anaruk chłopiec z Grenlandii". Lektura była czytana głośno w czasie zajęć lekcyjnych przez nauczyciela i uczniów. Po jej przeczytaniu dzieci uzupełniały strony w swoich Lekturnikach. Powstały piękne ilustracje i opowiadania o przygodach Anaruka- bohatera lektury. W związku z przeczytaną książką uczniowie obejrzeli także filmy edukacyjne i prezentacje na temat Grenlandii i życia w Arktyce dziś i dawniej. Jako podsumowanie zebranej wiedzy uczniowie wykonali interesujące i estetyczne lapbooki związane tematycznie z przeczytaną lekturą.

    Uczniowie klasy trzeciej zamienili również  swoją salę lekcyjną w zimową krainę. Jesienne drzewo czytelnicze zamienili w drzewo zimowe pokryte śnieżynkami, na których zapisali tytuły przeczytanych książek. Salę przystroili gwiazdkami, bibułą, balonami serpentynami tworząc zimową scenerię. W galerii uczniowskich rysunków zawiesili portrety Anaruka oraz oryginalne rysunki przedstawiające zorzę polarną. Na szkolnym korytarzu zorganizowali wystawkę na temat czytanej lektury. Ustawili na niej makiety przedstawiające osadę Anaruka i scenki z jego życia. Prace zostały wykonane w grupach a do ich zrobienia uczniowie wykorzystali styropian, watę, kostki cukru , plastelinę itp . Wyszło naprawdę imponująco !

    W kolejnym etapie naszych prac czytelniczych, uczniowie wysłuchali opowiadania „Mała chmurka w krainie śniegu" i odpowiadali na pytania dotyczące tekstu. Wykonali doświadczenia ze śniegiem. Badali go za pomocą wszystkich zmysłów i zapisywali swoje spostrzeżenia do zeszytów przyrodniczych. Zwrócili uwagę, że śnieg był biały a woda po jego roztopieniu okazała się brudna. Dlatego postanowili ją oczyścić za pomocą filtrów wykonanych własnoręcznie z butelek plastikowych, piasku, żwirku i waty. Nauczyciel przeprowadził również pogadankę na temat ocieplenia klimatu i skutków tego zjawiska. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne „Efekt cieplarniany" oraz  „Potężne lodowce pękają przed kamerą". Dzieci samodzielnie wyciągały wnioski z przeprowadzonych działań i zebranych informacji, przedstawiły także swoje propozycje dotyczące ochrony środowiska. W podsumowaniu postanowili stworzyć ekologiczne plakaty pt. „Uratujmy zimę", które rozwiesili w swojej klasie.

    Zgłębiając tematykę recyklingu uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „Segregujmy odpady, to się opłaca nam wszystkim". Następnie wzięli udział w klasowym wyzwaniu „Eko bałwanek" . Każdy uczeń wykonał bałwanka wg własnego pomysłu używając do tego różnorodnych odpadów segregowanych. Ponadto na lekcji plastyki dzieci miały świetną zabawę wykonując pracę plastyczną „Wyturlaj bałwana". Zakończeniem „bałwankowego" tematu było klasowe wyjście na pobliską górkę. Wszyscy cieszyli się urokami zimy jeżdżąc na sankach, rzucając śnieżkami, turlając się na śniegu i lepiąc prawdziwe, śniegowe bałwany.

     Podsumowując temat recyklingu zorganizowali pokaz mody „Zimowe eko kreacje". Ich kreatywność  była imponująca. Piękne stroje powstały z przyniesionych do szkoły różnorodnych materiałów takich jak : pudła kartonowe, worki na śmieci, butelki plastikowe, gazety, zakrętki itp.

W tych oryginalnych strojach modelki i modele zaprezentowali się na szkolnym korytarzu uczniom z klasy I i II. To było ostatnie zadanie jakie wykonaliśmy w ramach II modułu „Mała chmurka w krainie śniegu".

Przystępujemy teraz do zadań z modułu III „Mała chmurka w krainie słońca”. Przed nami kolejna lektura……

 

FILM

Mała chmurka w krainie śniegu kl. III

Zabawy B2020

przyroda z klasą

inowacje2019

inowacja192