pozyczka

wieliczka1

ogrodzieniec1

Wrażenia z wycieczki

w2017

7 czerwca uczniowie z klasy II i III pod opieką swoich wychowawczyń i rodziców odbyli całodniową wycieczkę o bardzo bogatym programie. Na początku udali się do Teatru Dzieci Zagłębia na przedstawienie pt. „Zwierzęta doktora Dolittle“. Był to spektakl na motywach książki pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta“, którą chętnie czytały dzieci jako swoją lekturę. Przedstawienie było niezwykle barwne, bogate w taniec i muzykę a ponadto piękne kostiumy zrobiły duże wrażenie na uczniach.
Drugim punktem programu był pobyt w miejscowości Żarki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tam w kampusie Eureka uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych. Dzieci składały drewniane koniki, następnie je malowały wg własnych pomysłów. Okazało się, że twórcza praca sprawiła uczniom dużo satysfakcji. Ponieważ pogoda sprzyjała dzieci pod kierunkiem animatorki wzięli udział w grach i zabawach ruchowych w pobliskim ogrodzie. Po godzinnej rywalizacji, głodni i zmęczeni posilili się pysznymi racuszkami. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcia, drobne zakupy i czas było wracać do domu. Wszyscy zgodnie potwierdzili, że wycieczka była bardzo udana. Uczniowie mieli możliwość zetknięcia się z kulturą w teatrze oraz odpocząć na łonie natury.

wwycieczka 2016

Lekcja historii na zamku i w skansenie

wygielzow2016

09 czerwca uczniowie z klas IV - VI pod opieką wychowawczyń udały się na wycieczkę do Wygiełzowa. To pięknie położona miejscowość z ruinami zamku na wzgórzu oraz wioską ze skansenem u podnóża. Zanim udaliśmy się do jednego z najpiękniejszych i najciekawszych skansenów na południu kraju zwiedziliśmy dawną Twierdzę Biskupów Krakowskich Zamek w Lipowcu. Ciekawą atrakcją dla uczniów okazało się wejście na szczyt zamkowej wieży, gdzie znajduje się taras widokowy. Słuchając opowieści przewodników i oglądając ekspozycję obrazującą historię Lipowca zapoznaliśmy się z burzliwymi losami biskupiej warowni. Odwiedziliśmy również MuzeumNadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Zastaliśmy tam skansen, w którym znajdują się zabytkowe budowle wykonane z drewna z terenu całej małopolski. Zwiedzaliśmy chaty kryte strzechą jak i gontem oraz dowiedzieliśmy się jak wyglądała izba szkolna sprzed ponad 100 lat. W drewnianych zabytkowych wnętrzach skansenu w Wygiełzowie przenieśliśmy się do czasów, gdy w domach nikt jeszcze nie śnił o elektryczności  i bieżącej wodzie, a życie upływało w rytmie pór dnia i roku. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali ciekawostek o życiu ludzi w dawnych czasach, jak również chętnie oglądali wnętrza zwiedzanych obiektów. Poznaliśmy warunki życia najuboższych mieszkańców wsi, zobaczyliśmy gospodarstwo zamożnego sołtysa, a także dowiedzieliśmy się, jakie życie prowadziła średniozamożna szlachta.

Zobaczyliśmy rzeczy codziennego użytku m.in. żarna do mielenia zboża, masielnicę, żelazko czy żurawia do czerpania wody.

Na terenie skansenu był również czas na kupienie pamiątek oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Dzień upłynął w radosnej atmosferze, a dopełnieniem była wspaniała pogoda.