pozyczka

Ziko dla zdrowia „Zdrowie w twoich rękach, czyli jak skutecznie zwalczyć smoka Brudo”.

Uczniowie klasy I w bieżącym roku szkolnym starali się promować zdrowy, ekologiczny i higieniczny tryb życia. Mając na uwadze obostrzenia  pandemiczne wzięli udział w projekcie fundacji  Ziko dla zdrowia „Zdrowie w twoich rękach, czyli jak skutecznie zwalczyć smoka Brudo”. W trakcie zajęć nauczyciel przekazał uczniom wiedzę dotyczącą higieny rąk oraz pomógł nabyć im umiejętność ich mycia. Uczniowie obejrzeli film animowany w którym poznali postać fantastycznego smoka Brudo, który obrazował drobnoustroje, znajdujące się na naszych rękach. W klasie powiesiliśmy plakat z symbolami, które zachęcały dzieci do odgadywania, jakie czynności są ukryte pod obrazkami na plakacie. W ten sposób uczniowie poznali sytuacje, w których trzeba szczególnie dbać o czystość rąk. Nauczyciel poinformował również o tym, że ważne jest również to jak myjemy ręce. Aby to zobrazować  wykonaliśmy doświadczenie z barwnikiem spożywczym i drugi eksperyment z użyciem pieprzu, wody i mydła. Następnie udaliśmy się do łazienki, aby zgodnie ze wszystkimi wytycznymi ćwiczyć prawidłowe mycie rąk. Na podsumowanie projektu uczniowie wypełnili karty pracy z zadaniami dotyczącymi higieny rąk i nauczyli się piosenki o ,, smoku Brudo”.

W ramach edukacji zdrowotnej uczniowie  klasy I w ciągu roku dbali również o  właściwe odżywianie, ucząc się  przygotowywać pyszne soki, surówki i sałatki.

W ramach edukacji ekologicznej wstąpiliśmy do ,,Klubu Przyjaciół Kropelki Ambrelki” . Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka zo.o. w Olkuszu. Dzięki tym zajęciom uczniowie poznali praktyczne sposoby oszczędzania wody i nauczyły się stosować w praktyce poznane metody działań proekologicznych. Poznały również jaki wpływ na środowisko mają ich codzienne zachowania .

Na zajęciach lekcyjnych ,,Kropelka Ambrelka powraca” nauczyciel odczytał uczniom list od zaprzyjaźnionej z nami Kropelki. Następnie uczniowie obejrzeli film  o jej  działaniach ekologicznych. Uczniowie otrzymali także ,,Kalendarz dobrych działań  dla środowiska”, w którym przez 5 dni  w domu zamalowywali symbol kropelki przy tych zadaniach proekologicznych, które udało im się wykonać. Jako podsumowanie projektu uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające  te zadania z ,,Kalendarza dobrych działań dla środowiska”, które były dla nich najtrudniejsze do wykonania. Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie , które zamieściliśmy na facebooku pod postem ,,Kropelka Ambrelka zaprasza do wspólnej nauki i zabawy”. Kropelka obiecała, że nas odwiedzi, gdy wykonamy wszystkie zadania-więc czekamy!

ZTU

Alkohol2020

 

 

 ABC mózgu

 

 Światowy Dzień Mózgu

     Skąd biorą się emocje? Z serca czy mózgu? - na te pytania uzyskali odpowiedź uczniowie podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Mózgu. Mówiliśmy też o tym jak się uczyć, żeby się nauczyć, czym różni się ludzki mózg od zwierzęcego i co robić, by nasz mózg był sprawny i kreatywny. Uczniowie podczas wykonywania lapbooków ,,ABC mózgu" dowiedzieli się, że to mózg decyduje o tym, kim jesteśmy, co czujemy i jak się zachowujemy. Przyglądali się budowie mózgu i pojedynczych neuronów. Ciekawą zabawą dla uczniów i zachętą do zadbania o właściwy rozwój najważniejszego narządu organizmu ludzkiego były zagadki logiczne przygotowane przez nauczyciela.

Cyrk2020