W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy II ponownie zaangażowali się w realizację Międzynarodowego Projektu Czytelniczego ,,Czytam z klasą- lekturki spod chmurki”.

Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem ,,Podróżowanie przez czytanie” i składa się z trzech modułów:

  • Podróże po Polsce
  • Podróże po Europie
  • Podróże po świecie

Właśnie zrealizowali I moduł, czytając fragmenty książki Mariusza Wollnego dotyczące dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły pt. ,, Jak Lolek został papieżem”. Uczniowie wybrali tę książkę ze względu na to, że św. Jan Paweł II jest patronem szkoły. Po jej przeczytaniu uczniowie wykonali następujące zadania:

  • założyli lekturniki, które podpisali, uzupełniali i pokolorowali;
  • rozwiązywali zadania i uzupełniali karty pracy związane z życiem młodego Karola Wojtyły;
  • samodzielnie wykonali piękne lapbooki związane z życiem św. Jana Pawła II;
  • zorganizowali klasową akcję bookcrossingową ,,Książki w podróży”. Uczniowie przynieśli swoje książki z domów, wypożyczali je i po przeczytaniu oddawali na miejsce;
  • przygotowali sesję fotograficzną, przebrali się za bohaterów czytanej książki: za małego Karolka, jego mamę, tatę i za Jana Pawła II. Za wzór do przebrania posłużyły uczniom dawne fotografie  z okresu dzieciństwa Karola Wojtyły i z czasów jego pontyfikatu. Sesję wykonano za pomocą aparatu cyfrowego Canon, na statywie Camrox- urządzeń otrzymanych w ramach  programu ,,Laboratoria przyszłości”. 

 

Ostatnie zadanie dotyczyło podróżowania po Polsce. Uczniowie wskazywali na mapie Wadowice i Kraków- miasta, z którymi był związany bohater czytanej lektury. Mówiąc o  planowaniu podróży, dzieci uczyły się pakować walizkę. Zwracali uwagę na to, co jest niezbędne do zabrania  na wycieczkę jednodniową a co na kilkudniową. Obejrzeli filmy edukacyjne promujące atrakcje turystyczne i zabytki rodzinnego miasta Jana Pawła II- Wadowic. Na zakończenie pracy z lekturą uczniowie stworzyli Klasowe Biuro Podróży, wykonując piękne foldery, zachęcające  turystów do odwiedzenia Wadowic i pięknych jego okolic. Wszystkie zaplanowane  zadania z I Modułu zostały wykonane, a teraz przed uczniami moduł zimowy,, Podróże po Europie”.